Љупка Димитровска: Разлика помеѓу преработките

Додадени 18 бајти ,  пред 7 години
нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
}}
 
'''Љупка Димитровска''' (р. {{роден на|25|јули|1946}}) е [[Македонци|македонска]] пејачка на [[забавна музика]]. Позната е ширум територијата на поранешна [[СФРЈ|поранешна Југославија]]. Денес, таа живее во [[Загреб]], каде е исто така познат изведувач на [[хрватски јазик]]. Нејзин сопруг бил [[Никица Калоѓера]], кој починал во 2006 година. Својата најголема популарност ја стекнала во 1970-те и 1980-те години. Еден од нејзините најголеми хитови е мелодијата ''[[Ѕвонат ѕвонат]]'' изведена 1990 г. на „[[Макфест]]“ во [[Штип]].
 
== Албуми ==