Хасан Приштина: Разлика помеѓу преработките

Додадени 30 бајти ,  пред 8 години
с
[проверена преработка][проверена преработка]
 
== Биографија ==
=== Рани години ===
Хасан бег Приштина потекнува од богато земјоделско семејство. Изучувал право во [[Истанбул]]. По [[Младотурската револуција]] од 1908 година е избран за пратеник во Османлискиот парламент. Приближно во тоа време го менува семејното презиме од Бериша во Приштина и ја додава кон своето презимето титулата „бег“.