Разлика помеѓу преработките на „Прост број“

Одземени 102 бајти ,  пред 5 години
с
Отстрането уредувањето на 2003:88:6F06:1A93:E964:EACE:8E92:3709 (разговор), вратено на посл...
(Додадена е Теоремата на Евклид за бесконечност на простите броеви.)
с (Отстрането уредувањето на 2003:88:6F06:1A93:E964:EACE:8E92:3709 (разговор), вратено на посл...)
 
Која било друга факторизација на 23244 како производ од прости броеви ќе биде идентична на дадената, освен редоследот на множителите. Во практиката постојат повеќе алгоритми (постапки) за факторизација на прости множители на поголеми броеви.
 
Теорема (Euklid). Постојат бесконечно многу прости броеви.
 
[[Категорија:Прости броеви| ]]