Разлика помеѓу преработките на „Паун“

Додадени 22 бајти ,  пред 5 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
| subdivision_ranks = Видови
| subdivision =
''[[индиски паун]] (''P. cristatus'')<br />
''[[јавански паун]] (''<brP. />muticus'')
}}
'''Паун''' ({{науч|Pavo}}) — [[род (биологија)|род]] од два [[вид (биологија)|вида]] [[птица|птици]] од [[семејство (биологија)|семејството]] [[фазани]]. [[Африкански паун|Африканскиот паун]] е сместен во свој род, (''Afropavo''), но оваа статија не се однесува на него. Пауните се најпознати по својата екстравагантна [[опашка]] која ја отвораат како дел од [[додворување]]то. Женскиот паун е кафен или сивокафен.