Разлика помеѓу преработките на „Летна универзијада - 2009“

с
нема опис на уредувањето
с
с
Летна Универзијада во 2009 се одржа на 59 собиралишта во Белград, [[Земун]], [[Панчево]], [[Обреновац]], [[Нови Сад]], [[Смедерево]] и [[Вршац]]. Церемониите на отворање и затворање се одржаа во [[Белградска арена]]. Планот беше овие церемонии да се одржат на [[Стадион Црвена ѕвезда|стадионот Црвена ѕвезда]], но ова идеја не се оствари поради големите трошоци.
 
Во Обреновац се одржаа натпреварите во ватерполо и одбојка, а во [[Панчево]] и [[Вршац]] во кошарка. [[Нови Сад]] и Инџија[[Инѓија]], исто така беа домаќини на натпреварите во одбојка.<ref>[http://www.ub2009.org/Dokumenta/Sportski%20objekti/Lista_objekata_UB2009_sportski.pdf Список на објекти за Летната Универзијада во Белград во 2009]{{sr}}</ref>
 
<gallery>