Разлика помеѓу преработките на „Цветници“

Одземен 1 бајт ,  пред 6 години
с
ситна поправка
с
с (ситна поправка)
 
Во спомен на ова свечено влегување на Исус во Ерусалим уште од најраните христијански времиња е востановен празникот Цветници кој, меѓутоа, се празнува од III век. На иконата овој чин е насликан како Исус јава на магаре, а неговите ученици и народот му го постилаат патот со цвеќе и облека. Овој празник е подвижен празник. Зависи од тоа во кој ден ќе падне Велигден.
 
 
==Во Македонија==
193

уредувања