Национална партија (Уругвај): Разлика помеѓу преработките

с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Bot: Migrating 11 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q1549793 (translate me))
сНема опис на уредувањето
leader = [[Луис Алберто Лакалє]] |
foundation = [[19 септември]] [[1836]] |
ideology = [[Конзерватизамконзервативизам]],<br />[[Либераленлиберален конзерватизамконзервативизам]] |
headquarters = [[Монтевидео]], [[Уругвај]] |
international = [[Христијанско-демократска организација на Америка]] (набљудувач) |
 
 
'''Националната партија''' (''Partido Nacional'' на [[шпански]]), исто позната како '''Белата партија''' (''Partido Blanco''), е најголема [[десничарска]] [[либерален конзерватизамконзервативизам|либерлно-демократскалибералдемократска]] [[политичка партија]] во [[Уругвај]].