Томас Милер: Разлика помеѓу преработките

Додадени 77 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
(Создадена страница со: '''Томас Милер''' (германски: Thomas Müller) е ​​германски фудбалер. Роден...)
 
сНема опис на уредувањето
==Кариера==
===Клупска===
Милер отиде во [[БаернБајерн Минхен]] во [[2000]], на само 10 години, а се разви во БаерноватаБајерновата фудбалска школа. За резервната екипа на БаернБајерн, Милер го направи своето деби во [[март]] [[2008]] година против SpVgg Unterhachin. Во дебито постигна гол и одигра два натпревари во сезоната 2007-08, пред да биде повреден.
 
Наредната сезона БаерновитеБајерновите резерви се квалификува за новоформираната 3. Лига и Милер стана еден од клучните играчи - настапи во 32 од 38 натпревари, постигна 15 гола и стана петтиот стрелец на сезоната. Загра и за првиот тим во пријателски претсезонски натпревари, а првиот [[Бундеслига]]шки настап го имаше на [[15 август]] [[2008]] година против [[ФК Хамбург]]. Тој имаше три настапи во Бундеслигата таа сезона; а со тоа го направи своето деби во [[Лига на Шампиони|Лигата на Шампионите]] на [[10 март]] [[2009]], влегувајќи во 72 минута, наместо [[Бастијан Швајнштајгер|Швајнштајгер]], каде го победи [[ФК Спортинг]] 7:1. Го постигна последниот гол за БаернБајерн во тој натпревар.
 
Во почетокот на сезоната 2009/10 често играше во првата постава на БаернБајерн Минхен, додека во [[август]] [[2009]] е повикан во германската У-21 репрезентација, дебитирајќи со 3:1 победа против [[Турција]].
 
===Репрезентациска===
==Признанија==
 
;БаернБајерн Минхен
 
* [[Бундеслига]] Шампион [[2010]]
* [http://www.fussballdaten.de/spieler/muellerthomas/ Статистика] на Fussballdaten.de
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Милер, Томас}}
 
 
 
[[Категорија:Германски фудбалери]]
[[Категорија:Фудбалери на ФК БаернБајерн Минхен]]