Пасха: Разлика помеѓу преработките

Додадени 79 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
'''Пасха''' ({{lang-he|פסח}}, '''''Песах'''''{{ОПЈуд}} - „одминување“) или '''Бесквасници''' — осумдневен празник со кој се слави бегството на [[Евреи]]те од [[Египет]] под водство на [[Мојсеј]]. Празникот секогаш се паѓа во [[пролет]], во [[сабота]], на 15-от ден од месецот [[нисан]], според еврејскиот календар.
[[Податотека:3matzot.jpg|thumb|250px|Маца - обреден леб, симбол на Пасха]]
==Обичаи==
За време на Пасха симболично се подготвува свечена вечера на која се прераскажуваат моменти од последната вечер пред бегството. Самото собирање околу празничната трпеза се нарекува ''седер'' (ред, поредок).<ref>[http://www.patofa.com/serbian/7117/-1064-1090-1072-1112-1077-1057-1077-1076-1077-1088 Шта је седер?], Patofa.com ([[српски јазик|срп.]])</ref>
 
На масата се ставаат најубавите садови и прибор, се ставаат свеќи и три парчиња обреден бесквасен [[леб]] - ''[[маца]]''. Затоа овој обред во Библијата се нарекува и „Бесквасници“<ref>{{PDF-врска|[http://preminportal.com.mk/pdf/orth1.pdf Исход 12:15-20, Библија на македонски јазик: Стар Завет, стр. 78]}}</ref>.
Пред главата на семејството се поставува голема чинија, од која не се јаде. На масата се ставаат следните јадења: парче [[јагне]]шко месо како симбол на жртвата во чест на [[бог]]от [[Јахве]]; варено [[јајце]], како израз на тагата за штетата во [[храм]]от во [[Ерусалим]]; горчливи треви, како симбол за горчината на [[ропство]]то; [[јаболко|јаболка]], [[орев]]и, [[цимет]] и [[вино]], кои ја симболизираат глината од која робовите во [[Египет]] изработувале тули за изградба; [[магдонос]], целер или [[зелена салата]], потопени во [[сол]]ена [[вода]], што ја симболизира ограничената храна во пустината и пролеаните солзи. Единствениот производ, за кој во тие денови нема место на празничната трпеза е [[леб]]от (''хамец''), кој за разлика од ''маца'' се прави со квасец.