Разлика помеѓу преработките на „Огнена Земја“

Додадени 25 бајти ,  пред 6 години
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 61 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q82601 (translate me))
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{coord|54|6|6|S|68|36|9|W|display=title}}
[[Слика:Cities_of_Tierra_del_Fuego.png|мини|десно|Мапа на градовите на Огнената Земја]]
'''Огнена Земја''' ({{lang-es|Isla Grande de Tierra del Fuego}}) е група на острови на крајниот југ на [[Јужна Америка]] од кој е е одвоен [[Магеланов Проток|Магелановиот Проток]], со вкупна површина од 73,.753 kmкм².
 
Неговиот западен дел припаѓа на [[Чиле]], а источниот дел на [[Аргентина]].
'''Огнена Земја''' ({{lang-es|Isla Grande de Tierra del Fuego}}) е група острви на крајниот дел на [[Јужна Америка]] и е одвоен со [[Магеланов Проток|Магелановиот Проток]], и има вкупно површина од 73.753 kmкм².
 
Западниот дел припаѓа на [[Чиле]], а источниот дел на [[Аргентина]].
[[Податотека:NASA Tierra del Fuego image.jpg|мини|250п|Сателитска снимка на архипелагот Огнена Земја]]
== Географија ==
Огнената Земја се састои од Голем Остров, со површина од 47.992 kmкм², што го прави 29. остров по големина во светот, и пет нешто помали острови, како и многубројни островчиња и карпи одвоени со многу канали. Внатрешноста на Огнената Земје е ридеста, а климата е често многу ладна.
 
Двата најголеми градови се [[Ушуаја]] и [[Рио Гранде (град)|Рио Гранде]], двата се во [[Аргентина]], а најголемиот врв е [[Дарвин (Чиле)|Дарвин]] со 2.488 метри во Чиле.
 
== Поврзано ==
* [[Огнена Земја (покраина)]]
 
== Надворешни врски ==