Разлика помеѓу преработките на „Хонда“

Додадени 32 бајти ,  пред 5 години
с
нема опис на уредувањето
с
Моторната компанија '''Хонда''' ([[јапонски]]: ''Honda Giken Kōgyō Kabushiki-gaisha'') е [[Јапонија|јапонска]] мултинационална корпорација првенствено позната како производител на [[автомобил]]и и [[мотоцикли]].
 
Хонда е најголем светски производител на мотоцикли, како и најголем светски производител на [[Мотор со внатрешно согорување|мотори со внатрешно согорување]] мерени според волуменот, произведувајќи повеќе од 14.000.000 мотори со внатрешно согорување секоја година. Хонда го надминала [[Нисан (автомобил)|Нисан]] во [[2001]] година и станала вториот по големина јапонски производител на автомобили. Во август [[2008]], Хонда го надминала [[Крајслер]] како четврти по големина автомобилски производител во [[САД]]. Хонда е шести по ред автомобилски производител во светот.
 
Хонда е првиот јапонски автомобилски производител кој пуштил во продажба посветен луксузен бренд, [[Acura]] во [[1986]] година. Освен нејзиниот основен бизнис со автомобили и мотоцикли, Хонда меѓу другото произведува и градинарска опрема, морска опрема и друго. Од 1986 година, Хонда е вклучена во истражување со вештачка интелигенција или [[роботика]] и го издадале нивниот [[ASIMO]] робот во [[2000]] година. Тие исто така направиле и еден ризичен потфат во [[воздухопловство]]то со основањето на [[ГЕ Хонда Аеро Прелистувачи]] во [[2004]] година и [[Хонда HA-420 HondaJet]], кој треба да биде издаден во 2011 година. Хонда троши околу 5% од своите приходи во R & D.