Разлика помеѓу преработките на „Пеле“

Додаден 1 бајт ,  пред 6 години
→‎Биографија: ситна поправка
(→‎Биографија: дополнување)
(→‎Биографија: ситна поправка)
 
== Биографија ==
Во [[ноември]] [[2014]] год., на возраст од 74 години, Пеле бил задржан во една [[болница]] во [[Сао Паоло]], поради болки во [[стомак]]от. Поради тоа била откажана промоцијата на неговата [[книга]], што требало да се одржи во неговиот роден [[град]], Сантос.<ref>„Пеле превентивно заврши во болница“, ''Дневник'', година XVIII, број 5617, петок, 14 ноември 2014, стр. 2324.</ref>
 
==Клупска кариера==
Пеле станал член на фудбалскиот клуб ''Сантос'' во [[1956]] год. и го предводел тимот до светското клубско првенство во [[1962]] год. Во [[1969]] год. за време на неговиот 909 натпревар, тој го постигнал својот 1.000 гол. Пеле ја комбинирал неговата сила за удар и прецизноста со извонредната способност да ги предвиди чекорите на другите играчи. Во [[1975]] год. Пеле станал член на „Космос“ од [[Њујорк]] во Северноамериканската фудбалска лига (NASL). Тој се повлекол од фудбалот откако го однел тимот во лигашкото првенство во [[1977]] год. Во [[1978]] год., Пеле ја добил меѓународната награда за мир, а во [[1980]] год. бил прогласен за спортист на векот.<ref>''Британика Енциклопедиски Речник''. Топер, МПМ, 2005, Книга 7, стр. 151.</ref>