Разлика помеѓу преработките на „Тигар (река)“

Додадени 46 бајти ,  пред 6 години
нема опис на уредувањето
с
[[Податотека:Eufrat-Tigarmk.GIF|right]]
'''Тигар''' е источната река од двете големи реки кои го дефинираат регионот [[Месопотамија]]. Таа извира во [[Турција]] и минува низ [[Ирак]], па се спојува со [[Еуфрат]], сочинувајќи го [[Шат ел-Араб]]. На крајот се влива во [[Персиски залив|Персискиот Залив]].Тигар е ретардирана река.
 
{{река-никулец}}
Анонимен корисник