Разлика помеѓу преработките на „Државна химна“

Одземени 13 бајти ,  пред 6 години
Република Македонија, својата прва химна ја добива во [[1943]] чиј композитор е [[Тодор Скаловски]], а стиховите се на [[Владо Малески]]. Користена е во склопот на [[СФРЈ]], а по осамостојувањето е потврдена како [[Денес над Македонија|официјална химна на Република Македонија]].
 
== Поврзано ==
== Видете исто така ==
* [[Список на национални химни]]
 
* [[ЛистаСписок на националнипатриотски химнипесни]]
 
* [[Листа на патриотски песни]]
 
== Надворешни врски ==