Разлика помеѓу преработките на „Кралска академија на науките (Шведска)“

с
нема опис на уредувањето
с
с
}}
 
[[Податотека:KVA.JPG|мини|десно|250п|Зградата на Кралската академија на науките во Стокхолм]]
'''Кралска академија на науките''' ({{lang-sv|Kungliga Vetenskapsakademien}}, ''KVA'') — една од [[Кралски академии во Шведска|кралските академии]] во [[Шведска]]. Ова е независна и невладина научна организација со задача да ги поттикнува и поддржува [[наука|науките]], пред сè [[природни науки|природните науки]] и [[математика]]та.