Разлика помеѓу преработките на „Август Фердинанд Мебиус“

с
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 40 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q57335 (translate me))
с
}}
 
'''Август Фердинанд Мебиус''' ([[герм.]] ''August Ferdinand Möbius'', {{роден на|17|ноември|1790}} – {{починал на|26|септември|1868}}) е [[Германија|германски]] [[математичар]] и [[астрономија|астрономски]] теоретичар.
 
Најпознат е по октривањето на [[Мебиусова лента|Мебиусовата лента]] - [[ориентабилност|неориентабилна]] дводимензионална површина која има само една страна кога е вметната во тридимензионален [[Евклидов простор]]. Оваа лента независно ја открил и [[Јохан Бенедикт Листинг]], и тоа во истиот период. Го открил и Мебиусовиот распоред (конфигурација), составен од два заемно впишани [[тетраедар|тетраедри]]. Мебиус бил првиот математичар што вовел [[хомогени координати]] во [[проективна геометрија|проективната геометрија]].