Разлика помеѓу преработките на „Никарагва“

Додадени 6 бајти ,  пред 6 години
нема опис на уредувањето
с
}}
 
'''Никарагва''' ([[шпански јазик|шпански]]: ''Nicaragua''); офиц. '''Република Никарагва''' (''República de Nicaragua'') — најголемата држава во [[СреднаСеверна Америка]] со вкупна површина од 130.373 км². Никарагва се граничи со [[Хондурас]] на север и со [[Костарика]] на југ. На запад државата излегува на [[Тихиот Океан]], додека на исток излегува на [[Карипското Море]]. Државата поседува уникатен растителен и животински свет, кој е богат со голем број на ендемски видови. Главен град на државата е [[Манагва]], каде живее една четвртина од вкупното население и е втор најголем град во Средна Америка. Никарагва има население од 5.891.199 жители и официјален јазик во државата е [[шпанскиот јазик]].
 
== Етимологија ==
{{Main|Географија на Никарагва}}
 
Никарагва е држава во [[СреднаСеверна Америка]], во копнениот дел. На север државата се граничи со [[Хондурас]], а на југ се граничи со [[Костарика]]. На запад државата излегува на [[Тихиот Океан]], додека на исток излегува на [[Карипското Море]]. Вкупната површина на Никарагва е 130.967 km². Главен град на државата е [[Манагва]]. Според пописот од 2005 година, државата имала 5,666,301 жители.
 
Околу една петтина од вкупната територија на државата има статус на заштитена област, вклучувајќи ги националните паркови, природните резервати и билошките резервати. Геофизички, државата е опколена од Карипското плато, океанско-тектонското плато и Кокосовото плато. Во државата има голем број вулкани бидејќи државата се наоѓа во средноамериканскиот вулкански појас.
{{Main|Економија на Никарагва}}
 
Економијата на Никарагва е главно фокусирана на земјоделскиот сектор. Како и да е, државата е најслабо развиена во СреднаСеверна Америка и е најсиромашна во Америка по ниминалниот БДП. Во 2010 година, ениомскиот раст на Никарагва бил околу 4.5%, кој се должел на зголемениот извоз и развојот на туризмот.<ref>http://www.indexmundi.com/g/g.aspx?c=nu&v=66 IndexMundi Real GDP Growth Rate Chart</ref> Според проценките од 2011 година, никарагванската економија забележала пораст од околу 5%.<ref>http://en.centralamericadata.com/en/article/data/Nicaraguan_Economy_Grows_by_5 Nicaraguan Economy Grows by 5 Percent</ref> Од економска гледна точка, Никарагва е особено ценета по извозот и производството на банани, телешко месо, тутун и високо ценетиот рум.
 
== Демографија ==
19

уредувања