Разлика помеѓу преработките на „Пела“

Додадени 17 бајти ,  пред 6 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
[[Податотека:Pella location.jpg|thumb|250px|right|Местоположбата на Пела]]
 
'''Пела''' ([[Грчки јазик|грчки]]: Πέλλα) бил град во [[КралствотоМакедон|древна Македонија]] кој денес се наоѓа во [[Постол (округ)|Постолскиот округ]] [[Егејска Македонија]], [[Грција]]. Во времето на [[Византија|Византиската]] и [[Отоманската империја]], градот го носел името [[Постол]], сè додека властите не го вратиле старото име во [[1936]].
 
== Историја ==