Џон Хершел: Разлика помеѓу преработките

Додаден 351 бајт ,  пред 8 години
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
|doctoral_advisor =
|doctoral_students =
|known_for = пронаоѓач на фотографијата
|influences = [[Вилијам Хершел]] (татко)
|influenced =
}}
{{во изработка}}
'''Сир Џон Фредерик Вилијам Хершел''' ({{lang-en|John Frederick William Herschel}}; [[Слау]] {{роден на|7|март|1792}} - [[Колингвуд]], {{починал на|11|мај|1871}})<ref англискиname=HersNAH>{{cite математичарweb|title=Herschel, астроном,Sir хемичарJohn иFrederick експерименталенWilliam, фотограф/пронаоѓач.1792-1871, Исто така дал значаен придонес во ботаниката. Бил син на астрономот Вилијам Хершел.astronomer
|work=[[NAHSTE]] project
|publisher= [[University of Edinburgh]]
|url=http://www.nahste.ac.uk/isaar/GB_0237_NAHSTE_P0327.html
}}</ref> — [[англиски]] [[математичар]], астроном, хемичар и експериментален фотограф/пронаоѓач. Исто така дал значаен придонес во ботаниката. Бил син на астрономот [[Вилијам Хершел]].
 
Џон Хершел прв го вовел јулијанскиот ден во астрономијата. Дал имиња за 7 Сатурнови сателити и 4 Уранови сателити. Имал многу придонеси на полето на фотографијата.
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
[[Категорија:Англиски астрономи]]