Разлика помеѓу преработките на „Александар Василевич Александров“

с
нема опис на уредувањето
с
с
[[Податотека:A B Alexandrov.jpg|мини|десно|Александар Василевич Александров]]
'''Александар Василевич Александров''' ([[рус.]] ''Александр Васильевич Александров''; {{роден на|13|април|1883}} - {{починал на|8|јули|1946}}) — [[Русија|руски]] и [[СССР|советски]] композитор, основач на [[Ансамбл Александров|ансамблот „Александров“]] и автор на [[химна]]та на [[СССР]], а од 2001 г. и [[химна на Русија]] (со друг текст). Бил доктор на науки по уметност и предавал како редовен професор на [[Московски конзерваториум|Московскиот конзерваториум]]. Прогласен е за [[Народен уметник на СССР]] и лауреат на [[Сталинова награда|Сталиновата награда]].<ref>[http://ensemble-aleksandrova.ru/index.php?id=42 Ансамбл „Александров“: Биографија на А.В. Александров] {{ru}}</ref>
 
== Историја ==