Разлика помеѓу преработките на „Адолф Андерсен“

Додадени 22 бајти ,  пред 6 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
Неофицијално бил прогласен светски првак по освојувањето на првиот меѓународен шаховски турни одржан во [[Лондон]] во [[1851]] г. Како вечен љубител на шахот, за тоа време на неговото гостување во Лондон бил прашан зошто не ја посетил [[Голема изложба|Големата изложба]] во Лондон на што одговорил: „Дојдов во Лондон да играм шах“.
 
По овој турамент бил непобелив сѐ до [[1858]] кога изгубил (7.5 против 2.5) од младиот [[АмерикаСАД|американски]]нец шахист [[Пол Морфи]] кој бргу се отстранел од играта поради ментално здравствени причини што повторно му дозволило на Андерсер да доминира на светската сцена.
 
Во [[1870]] во [[Баден-Баден]] уште еднаш се докажал како првак со освојувањето на тој турнир во кој и учествувал силниот [[Вилхелм Штајниц]].