Разлика помеѓу преработките на „Адолф Андерсен“

Додадени 20 бајти ,  пред 6 години
с
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 36 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q57155 (translate me))
с
{{Без извори|датум=октомври 2009}}
[[Податотека:And00278.png|thumb|right|Адолф Андерсен]]
'''Адолф Андерсен''' ([[германски]]: ''Adolf Anderssen'', {{роден на|6|јули|1818}} - {{починал на|13|март|1879}} - математичар)германски билматематичар и еден од најјакитенајсилните [[шах]]исти во средината на [[19XIX век]].
 
Тој неофицијално бил прогласен светски шампион по освојувањето на првиот меѓународен шаховски турнамент одржан во [[Лондон]] во [[1851]]. Вечен љубител на шахот, за тоа време на неговото гостување во Лондон бил прашан зошто не ја посетил [[Голема Изложба|Големата Изложба]] во Лондон на што одговорил: „Дојдов во Лондон да играм шах“.
По овој турамент бил непобелив сѐ до [[1858]] кога изгубил (7.5 против 2.5) од младиот [[Америка]]нец [[Пол Морфи]] кој бргу се отстранел од играта поради ментално здравствени причини што повторно му дозволило на Андерсер да доминира на светската сцена.
 
Во [[1870]] во [[Баден-Баден]] уште еднаш се докажал како првак со освојувањето на тој турнамент во кој и учествувал јакиотсилниот [[Вилхелм Штајниц]].
 
== Извор ==