Разлика помеѓу преработките на „Анархистички комунизам“

нема опис на уредувањето
с (fixing dead links)
[[Податотека:ErricoMalatesta.gif|thumb|200п|десно|[[Ерико Малатеста]]]]
'''Анархистичкиот комунизам''' е форма на [[анархизам]] што предлага напуштање на државата и капитализмот во однос на хоризонтална мрежа на доброволни асоцијации каде што секој и секоја ќе биде слободен и слободна да ги задоволи сопствените потреби.