Разлика помеѓу преработките на „Пела“

Додаден 51 бајт ,  пред 6 години
нема опис на уредувањето
с (додадена Категорија:Постол со помош на HotCat)
[[Податотека:Pella location.jpg|thumb|250px|right|Местоположбата на Пела]]
 
'''Пела''' ([[Грчки јазик|грчки]]: Πέλλα) бил град во [[Кралството Македонија]] кој денес се наоѓа во [[Егејска Македонија]], [[Грција]]. Во времето на [[Византија|Византиската]] и [[Отоманската империја]], градот го носел името [[Постол]], сè додека властите не го вратиле старото име во [[1936]].
 
== Историја ==
Анонимен корисник