Разлика помеѓу преработките на „Бешик“

Додадени 10 бајти ,  пред 6 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
[[Податотека:Dimos Apollonias - Thessaloniki Prefecture, Greece - political map - municipality level.svg|мини|десно|Поранешната општина Егри Буџак на картата на некогашниот округ Солун.]]
 
Според пописот од 2001 г., општината Егри Буџак (гр. Аполонија, Δήμος Απολλωνίας) со седиште во [[Егри Буџак]] (НеаНеја Аполонија) има 4 137 жители и ги опфаќа следниве општински оддели и населени места:
 
:* Општински оддел Егри Буџак (2014 жители)
::* село [[Егри Буџак]] (Νέα Απολλωνία, НеаНеја Аполонија) (1860 жители)
::* село [[Бешички Бањи]] (Λουτρά Βόλβης, Лутра Волвис) (103 жители)
::* село [[Арџили]] (Μεσοπόταμο, Месопотамо) (103 жители)
 
:* Општински оддел Враста
::* село [[Враста]] (Νέα Βρασνά, НеаНеја Врасна) (2 427 жители)
 
=== Општинска единица Стролонгос ===
[[Податотека:Dimos Madytou - Thessaloniki Prefecture, Greece - political map - municipality level.svg|мини|десно|Поранешната општина Стролонгос на картата на некогашниот округ Солун.]]
 
Според пописот од 2001 г., општината Стролонгос (Мадитос, Δήμος Μαδύτου) со седиште во [[Стролонгос]] (НеаНеја Мадитос) има 3 456 жители и ги опфаќа следниве општински оддели и населени места:
 
:* Општински оддел Стролонгос
::* село [[Стролонгос]] (Νέα Μάδυτος, НеаНеја Мадитос) (3 039 жители)
 
:* Општински оддел Пазаруда (1018 жители)