Џулијан Асанж: Разлика помеѓу преработките

Додадени 8 бајти ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
с Bot: Migrating 82 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q360 (translate me)
Нема опис на уредувањето
Ред 30:
}}
 
'''Џулијан Пол Асанж''' ([[Англиски јазик|англ.]] ''Julian Paul Assange'') ([[Таунсвил]], [[Австралија]], 3 јули 1971) е австралиски [[новинар]] и [[интернет]]скисемрежен активист. Тој е најдобро познат по неговата работа на [[Мрежно место|мрежното место]] [[Викиликс]], чиј портпарол и уредник e. Бил студент по [[физика]] и [[математика]], а се занимавал и со [[програмирање]].<ref name="timesonline"/>
 
На 16 години започнал да се занимава со хакерство. Бил уапсен во [[1991]] година за неовластен упад во [[компјутер]]ски систем. На судењето се изјаснил за виновен по сите точки од обвинението. Поради доброто однесување бил осуден на парична казна од 2100 австралиски долари.
Ред 42:
Асанж го основал мрежното место Викиликс во [[2006]] година и е член на неговиот советодавен одбор. Во [[Викиликс]] тој е вклучен во публикувањето на документи за незаконски убиства во [[Кенија]], извештаи за исфрлање на токсичен отпад африканскиот брег, прирачници на црквата на Скиентологија, процедури кои се одвиваат во затворот на [[Гвантанамо]], вклучувајќи и материјални големи банки и др.<ref name="autogenerated1"/> Тој од почетокот на [[декември]] [[2010]] е во центарот на вниманието на светската јавноста поради објавувањето на тајни документи на Викиликс кои содржат детали за инволвираноста на [[САД]] во војните во Авганистан и Ирак. На [[28 ноември]] [[2010]] година, Викиликс и медиумите кои ја поддржуваат започна да публикуваат тајни дипломатски документи на САД. Според британскиот весник "Гардијан", ова го довело „''Асанж во центарот на интензини медиумски шпекулации и кампања на омраза против него во Америка''“.<ref name="guardian"/>
 
==Наводи==
==Литература==
{{Reflist|refs=
 
Ред 62:
}}</ref>
}}
{{DEFAULTSORTОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Асанж}}
[[Категорија:Живи луѓе]]