Лагадина (општина): Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
с (додадена Категорија:Општини во Грција со помош на HotCat)
сНема опис на уредувањето
::* село [[Јаникија]] (Ασκός, Аскос) (1 493 жители)
 
=== Општинска единица Богданска планинаПланина ===
 
Според пописот од 2001 г., општината Богданска Планина (Δήμος Βερτίσκου) со административен центар во [[Висока]] (Оса) има 3.350 жители и во неа влегуваат следниве општински оддели и населени места на [[Богданска Планина|Богданската Планина]] (Вертискос):