Разлика помеѓу преработките на „Солидарност (синдикат)“

с
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 48 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q1003 (translate me))
с
[[Слика:Astilleros de Gdansk.jpg|десно|400п]]
 
'''Солидарност''' (полски: Solidarność, цело име: '''Независен самостоен синдикат "Солидарност"„Солидарност“''' — ''Niezależny Samorządny Związek Zawodowy "Solidarność"'') е [[Полска|полски]] [[синдикат]] основан во септември 1980 година во [[Гдањск]], предводен од [[Лех Валенса]].
 
Солидарност е првиот синдикат кој не бил под контрола на комунистичката партија во државите на [[Варшавски пакт|Варшавсиот пакт]]. Во осумдесеттите години на XX век бил основан како широко антибирократско општествено движење. Влада се обидувала да го уништи синдикатот во текот на [[вонредна состојба|ванредната состојба]] на почетокот на осумдесеттите, во годините на репресија, но на крајот морале да преговараат со него. Дебатата помеѓу владата и опозицијата предводена од Солидарност довела до полу-слободните избори во 1989 година. Во декември 1990 година Валенса е избран за претседател на Полска.