Анри Динан: Разлика помеѓу преработките

Одземени 35 бајти ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Bot: Migrating 66 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q12091 (translate me))
сНема опис на уредувањето
[[Податотека:Jean Henri Dunant.jpg|right|thumb|Жан Анри Динан.]]
 
'''Жан Анри Динан''' (фран[[фр.]] ''Jean Henri Dunant''); ({{роден на|8|мај|1828}} – {{починал на|30|октомври|1910}}), познат како '''Анри Динан''', бил [[Швајцарија|швајцарски]] бизнисменпретприемач и социјален активист. Во 1859 год., за време на деловно патување, бил сведок на последиците од [[Битката во Солферино]], во денешна [[Италија]]. Своите сеќавање и искуство ги запишал во книгата ''Сеќавање на Солферино'', која била инспирација за создавање на [[Меѓународен комитет на Црвениот крст|Меѓународниот комитет на Црвен крст]] (МКЦК) во 1863 година. Женевската конвенција од 1864 год. е базирана на идеите на Динан. Во 1901 год тој ја добил првата [[Нобелова награда за мир]] заедно со Фредерик Паси.
 
=== ''' Рани години и образование ''' ===
 
Динан бил роден во [[Женева]], [[Швајцарија]], како прв син на бизнисменотпретприемачот Жан-Жак Динан и Антоанет Динан-Коладон. Неговото семејство било
посветено на калвинизмот и имало значително влијание во женевското општество. Неговите родители ѝ давале голема вредност на социјалната работа. Неговиот татко активно им помагал на сираците и на оние кои условно биле пуштени на слобода, додека пак неговата мајка работела со болните и сиромашните.
 
Во 1853 год. Динан ги посетил [[Алжир]], [[Тунис]] и [[Сицилија]], по должност на компанијата наменета за ,,колониите на Сетиф’’. И покрај краткото искуство што го имал, тој успешно ја извршил својата должност. Инспириран од патувањето, тој ја напишал својата прва книга со наслов ,,Извештај од регенството во Тунис’’(Notice sur la Régence de Tunis), издадена во 1858 год.
Во 1856 год., тој основал бизниспретпријатие и притоа соработувал со странските колонии. Откако му била доделена концесија за земја од страна на Алжир, кој бил окупиран од Франција, една компанија за одгледување и тргување со пченка ја повикала Компанијата за финансии и индустрија. Сепак, правата за земјата и водата не биле точно означени, а колонијалните власти баш и не соработувале. Како резултат на тоа, Динан одлучил да поднесе жалба директно до францускиот цар [[Наполеон III]], кој во тоа време бил во [[Ломбардија]] со својата војска. Франција се борела на страната на [[Сардинија]] против [[Австрија]], која имала окупирано голем дел од денешна Италија. Седиштето на Наполеон било смeстено во малиот град [[Солферино]]. Динан напишал ласкава книга, полна со величење на Наполеон III, и имал намера да му ја покаже на царот, па тргнал кон Солферино за да се запознае лично со него.
 
=== ''' Битката во Солферино ''' ===