Разлика помеѓу преработките на „Александар Василевич Александров“

с
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 22 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q319708 (translate me))
с
[[Податотека:LoktionovA AleksandrovB Dunajevskij Pokrass MoskvinAlexandrov.jpg|мини|десно|250п|Генералот [[Александар Локтионов|Локтионов]] со композиторите А.В.Василевич Александров, [[Исак Дунаевски|И.О. Дунаевски]], [[Димитриј Покрас|Д.И. Покрас]] и актерот [[Иван Москвин|И.М. Москвин]]]]
'''Александар Василевич Александров''' ([[рус.]] ''Александр Васильевич Александров''),; ({{роден на|13|април|1883}} — {{починал на|8|јули|1946}}) е [[Русија|руски]] и [[СССР|советски]] композитор, основач на [[Ансамбл Александров|ансамблот „Александров“]] и автор на [[химна]]та на [[СССР]], а од 2001 г. и [[химна на Русија]] (со друг текст). Бил доктор на науки по уметност и предавал како редовен професор на [[Московски конзерваториум|Московскиот конзерваториум]]. Прогласен е за [[Народен уметник на СССР]] и лауреат на [[Сталинова награда|Сталиновата награда]].<ref>[http://ensemble-aleksandrova.ru/index.php?id=42 Ансамбл „Александров“: Биографија на А.В. Александров] {{ru}}</ref>
 
== Историја ==
[[Податотека:Loktionov Aleksandrov Dunajevskij Pokrass Moskvin.jpg|мини|десно|250п|Генералот [[Александар Локтионов|Локтионов]] со композиторите А.В. Александров, [[Исак Дунаевски|И.О. Дунаевски]], [[Димитриј Покрас|Д.И. Покрас]] и актерот [[Иван Москвин|И.М. Москвин]]]]
Александров е роден на [[13 април]] во с. [[Плахино]], југоисточно од [[Москва]]. Како дете пеел толку добро што отишол во [[Санкт Петербург]] и станал хорист во [[Казанска катедрала (Санкт Петербург)|Казанската катедрала]]. Учел компонирање кај [[Николај Метнер]] во [[Санкт Петербург]] и во [[Москва]], каде во [[1918]] станал професор по музика.
 
 
== Награди ==
* [[Ленинова награда]]
* [[Орден на Ленин]]
* [[Сталинова награда]], I степен (1942), за „Химна на болшевичката партија“ и црвеноармиската песна
* [[Сталинова награда]], I степен (1946), за концертна и изведувачка дејност
* [[Народен уметник на СССР]] (1937)<ref>Театральная энциклопедия. Гл. ред. С. С. Мокульский Том 1. М.: Советская энциклопедия, 1961 год</ref><ref>Музыкальная энциклопедия. Гл. ред. Ю. В. Келдыш. Том 1. М.: Советская энциклопедия, 1973 год</ref><ref>[http://www.hrono.ru/biograf/aleks_av.html Александар Василевич Александров] на hrono.ru {{ru}}</ref>
 
== Видете исто така ==
== Поврзано ==
* [[Ансамбл Александров|Ансамбл „Александров“]]
* [[Борис Александрович Александров]]
 
== Наводи ==
{{commonscatрв|Alexander Vasilyevich Alexandrov}}
{{reflistнаводи|2}}
 
{{DEFAULTSORT:Александров, Александар Василевич}}
 
{{DEFAULTSORTОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Александров, Александар Василевич}}
[[Категорија:Руски композитори]]
[[Категорија:Советски композитори]]
[[Категорија:Добитници на Сталиновата награда]]
[[Категорија:Народни уметници на СССР]]
[[Категорија:Родени во 1883 година]]
[[Категорија:Починати во 1946 година]]