Облак: Разлика помеѓу преработките

Додадени 30 бајти ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Bot: Migrating 131 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q8074 (translate me))
сНема опис на уредувањето
[[Податотека:Cloud.jpg|мини|300px|Кумулус - вид на облак]]
 
'''Облак''' е видлива маса на [[кондензација|кондензирани]] капки или замрзнати кристали во атмосферата над површината од [[Земја]]та или некое друго планетaрно тело. Гранката од [[метеорологија|метеорологијата]] која се занимава со проучување на облаците се нарекува [[нефологија]].
 
На Земјата кондензираната материја всушност е водена пареа, која формира мали капки или кристали на мраз, најчесто со големина на дијаметарот од 0.01 mm. Групирани милијарди капки односно кристали формираат облак, кој е видлив објект во [[атмосфера]]та.