Разлика помеѓу преработките на „Диселдорф“

Додадени 29 бајти ,  пред 6 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
 
 
'''Диселдорф''' ([[Германски јазик|германски]]: ''Düsseldorf'') е [[главен град]] на [[Германија|германската]] [[Сојузни покраини во Германија|сојузна покраина]] [[Северна Рајна-Вестфалија]] и е центар на [[метрополитенска област|метрополитенскиот регион]] [[Рајна-Рур]].
 
Диселдорф е важен меѓународен бизнис и финансиски центар и е познат по својата [[мода]] и саеми<ref>{{cite web|url=http://www.duesseldorf.de/presse/pld/d2008/d2008_07/d2008_07_28/08072813_160.pdf |title=Communla Administration of Düsseldorf, 28 of July 2008. |format=PDF |date= |accessdate=2010-04-16}}</ref><ref>{{cite web|url=http://www.anteon.de/images/stories/Anteon/Pressearchiv/IZ_280808.pdf |title=Immobilien Zeitung: '&#39;Mehr Räume für die große Modenschau'&#39; vom 28. August 2008, 1st of March 2009. |format=PDF |date= |accessdate=2010-04-16}}</ref><ref>{{cite web |url= http://www.europeancitiesmonitor.eu/wp-content/uploads/2010/10/ECM-2010-Full-Version.pdf|title='Cushman & Wakefield - European Cities Monitor'|accessdate=2011-06-04}}</ref>. Се наоѓа централно во рамките на [[Сина банана|европскиот мегалополис]], градот е седиште на [[Форчн Глобал 500]] и неколку берзански компании. [[Диселдорфски саем|Саемот во Диселдорф]] организира речиси една петтина од сите светски главни саеми<ref>{{cite web |url= http://www.messe-duesseldorf.com/md-files/doc/MD_annual_report_2009.pdf|title='Messe Düsseldorf Annual Report'|accessdate=2011-06-04}}</ref>.
[[Податотека:Rheinuferpromenade in Düsseldorf DSCF1161.jpg|thumb|Шеталиште долж Рајна]]
 
Диселдорф се наоѓа во центарот на сливот на [[Долна Рајна]], на делтата, каде што [[Дисел]] се влева во реката [[Рајна]]. Градот се наоѓа на источната страна на Рајна, освен [[Округ 4 (Диселдорф)|округот 4]] ([[Оберкасел]], [[Нидеркасел]], [[Херт]] и [[Лерик (Англија)|Лерик]]). Преку Рајна, градот [[Нојс]] бил изграден на делтата на реката [[Ерфт]]. Диселдорф се наоѓа југозападно од урбаното подрачје [[Рур]], а е во средината на метрополитенскиот регион [[Рајна-Рур]].
 
Диселдорф е изграден во целост на речен нанос, кал, песок, глина и понекаде и чакал. Највисоката точка на Диселдорф е на врвот на Сандберг во далечниот источен дел на градот (околија [[Хубелрат]]) на 165 метри. Најниската точка е во далечниот северен дел на градот во околијата [[Витлаер]], каде што Шварцбах (Црн поток) влегува во Рајна, со просечна надморска височина од 28 метри.