Alexa Internet: Разлика помеѓу преработките

Додадени 29 бајти ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
с (oтстранета Категорија:Интернет; додадена Категорија:Семрежје со помош на HotCat)
сНема опис на уредувањето
{{Внимание}}
'''Alexa Internet''' е [[интернетсемрежје|семрежно]]- помагало е основано во 1996 година од Brewster Kahle и Bruce Gilliat. Името на Alexa доаѓа од следните зборови:
'''A'''ddress '''L'''ookup '''EX'''perts '''A'''uthority.
Секој веб сајт во светот има свој ранг, односно позиција на Alexa преку чија помош истиот и се проценува. Позицијата се добива преку посетителите. Колку повеќе посетители има сајтот, толку поголема позиција ќе има сајтот на официјалната ранг листа на Alexa.
Alexa е „ќерка“ на голематаголемото интернетсемрежно компанијапретпријатие Амазон„Амазон“. Постојат и балкански Alexa сајтови, кои прикажуваат рејтинг на сајтови од одредени држави.
 
== Надворешни врски ==