Разлика помеѓу преработките на „Волгоград“

Додадени 24 бајти ,  пред 6 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
| етнички групи =
}}
'''Волгоград''' (на [[руски јазик|руски]] Волгоград) е град во [[Јужна Русија]], центар на [[Волгоградска област]], [[Јужен федерален округ]]. Се наоѓа на западниот брег на [[Волга]], при вливањето на реката [[Царица (река)|Царица]]. Во минатото градот се нарекувал ''Царицин'' (до [[1925]]) и ''Сталинград'' (''1925''-''1961''). Населението на градот е околу 1 014 000 жители.