Разлика помеѓу преработките на „Ерих Фром“

Додадени 72 бајти ,  пред 6 години
с
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 52 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q57085 (translate me))
с
'''Ерих Фром''' ({{lang-de|Erich Fromm}}; {{роден на|23|март|1900}} - {{починал на|18|март|1980}}) бил светски—истакнат познатгермански [[психоанализа|психоаналитичар]], [[Хуманизам|хуманистички]] [[филозоф]] и [[демократски социјализам|демократски социјалист]].
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
 
Ерих Фром ги започнал своите студии во 1918 на Универзитетот во [[Франкфурт]] на Мајна со студии на право. За време на летниот семестар на 1919, Фром се префрлил на Универзитетот[[Хајделбершки воуниверзитет|Хајделбершкиот [[Хајделбергуниверзитет]], каде што се префрлил на социологија. Во 1922 бил промовиран во доктор на науки по социологија на Универзитетот во Хајделберг. Во 1930 ја комплетирал својата психоаналитичка обука во 1930 на Психоаналитичкиот институт во [[Берлин]]. Истата година започнал со сопствена клиничка практикаординација и се приклучил на Франкфуртскиот институт за социјални истражувања. По преземањето на власта од страна на [[нацизам|нацистите]] во [[Германија]], Фром бега во [[Женева]], а потоа, во 1934, во [[Њујорк]], каде што почнува да работи на Колумбија универзитетот. По напуштањето на Колумбија, во 1943 помагал во основањето на њујоршкиот оддел на Вашингтонската школа за психијатрија, а во 1945 на Институтот за психијатрија, психоанализа и психологија “Вилијам Алансон”.
'''Ерих Фром''' ({{роден на|23|март|1900}} - {{починал на|18|март|1980}}) бил светски познат [[психоанализа|психоаналитичар]], [[Хуманизам|хуманистички]] [[филозоф]] и [[демократски социјализам|демократски социјалист]].
 
Во 1950 Фром се преселува во Сјудадградот Мексико, каде што предавал на Националниот автономен универзитет на Мексико и го основал психоаналитичкиот оддел на тамошниот Медицински факултет. Во 1965 се пензионирал, а во 1974 се преселува во Муралто, [[Швајцарија]]. Таму и умрел на 18 март 1980.
Ерих Фром ги започнал своите студии во 1918 на Универзитетот во [[Франкфурт]] на Мајна со студии на право. За време на летниот семестар на 1919, Фром се префрлил на Универзитетот во [[Хајделберг]], каде што се префрлил на социологија. Во 1922 бил промовиран во доктор на науки по социологија на Универзитетот во Хајделберг. Во 1930 ја комплетирал својата психоаналитичка обука во 1930 на Психоаналитичкиот институт во [[Берлин]]. Истата година започнал со сопствена клиничка практика и се приклучил на Франкфуртскиот институт за социјални истражувања. По преземањето на власта од страна на [[нацизам|нацистите]] во [[Германија]], Фром бега во [[Женева]], а потоа, во 1934, во [[Њујорк]], каде што почнува да работи на Колумбија универзитетот. По напуштањето на Колумбија, во 1943 помагал во основањето на њујоршкиот оддел на Вашингтонската школа за психијатрија, а во 1945 на Институтот за психијатрија, психоанализа и психологија “Вилијам Алансон”.
 
Во 1950 Фром се преселува во Сјудад Мексико, каде што предавал на Националниот автономен универзитет на Мексико и го основал психоаналитичкиот оддел на тамошниот Медицински факултет. Во 1965 се пензионирал, а во 1974 се преселува во Муралто, [[Швајцарија]]. Таму и умрел на 18 март 1980.
 
== Политичка активност ==
* „Револуција на надежта“ (1968)
* „Анатомијата на човековата деструктивност” (1973)
* „Да се има или да се биде” (1976).
 
== Поврзано ==
* [[Франкфуртска школа]]
 
== Надворешни врски ==