Разлика помеѓу преработките на „Пупунец“

Одземени 4 бајти ,  пред 6 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
}}
 
'''ПупунецотПупунец''' ({{науч|Upupa epops}}) — шарена [[птица]] што се сеќава ширум [[Африка]] и [[Евроазија]], позната по својата карактеристична „круна“ од перја. Тоа е единствениот постоечки вид од родот '''пупунец''' (''Upupa'') и семејството '''пупунци''' (''Upupidae''). Една вид пупунец од Света Елена е изумрен, а подвидот од Мадагаскар е издигнат во вид. Латинското име, англиското име, како и македонското на оваа птица претставува ономатопејска форма која го имитипа крикот на птиците. Пупунецот го има и во [[Македонија]].
 
==Опис==