Разлика помеѓу преработките на „Аминта III“

Додадени 516 бајти ,  пред 6 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
Од неговата жена, [[Евридика II]] имал три сина, од кои сите подоцна станаа македонски кралеви: [[Александар II]], [[Пердика III]] и [[Филип II Македонски]].
 
== Чествување ==
Името на овој крал го носи популарна улица [[Општина Центар|центарот]] на [[Скопје]], чиј пораншен назив гласел „Ленинова“.<ref>[http://ipserver.skopje.gov.mk/e-skopje/sluzben%20glasnik%20so%20konverzija.nsf/82aa49069edfbbb780256a22004ba9e0/25e9152c34d172f2c1257a2800306659?OpenDocument документ од Совет на Град Скопје]</ref>
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
{{Кралеви на Античка Македонија}}