Разлика помеѓу преработките на „Грегоријански календар“

с
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 1 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q12138 (translate me))
с
|}
 
== ПрифаќањеУсвојување на државно ниво ==
Во прво време, бидејќи Папата нема световна власт освен во Папската држава/Ватикан, Грегоријанскиот календар важел само за [[Римокатоличката црква]]. Во текот на првите децении по воведувањето прво го прифатиле државите во кои католичкото христијанство било официјална религија, додека протестантските држави и заедници го игнорирале или одбивале. Повеќето земји од Западна Европа, нивните колонии и државите кои произлегле од нив го имале прифатено календарот до средината на XVII век. Јапонија го прифатила во 1873 година, КореаКореја во 1895 г. а Кина во 1912 г. Во Советскиот Сојуз е прифатен во 1918 година, а последна европска земја што го прифатила била Грција во 1923 г.
 
== Прифаќање од другите христијански цркви ==