Разлика помеѓу преработките на „Антарктик“

Додаден 1 бајт ,  пред 6 години
с
 
== Истражувачки станици и стопанство ==
На Антарктикот се наоѓаат неколку десетини станици во кои се вржатвршат разни научни истражувања.
Утврдени се резерви во разни рудни наоѓалишта (јаглен, железо, сребро, злато, ураниум и други), но не се врши нивна експлоатација.
Антарктикот е надвор од светските сообраќајни текови.
 
Анонимен корисник