Свастика: Разлика помеѓу преработките

Додадени 14 бајти ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
[[Податотека:Nazi Swastika.svg|thumb|160px|right|Препознатливиот симбол (свастика) на [[Нацистичка Германија|Третиот Рајх]].]]
[[Податотека:Svastina na mozaicite vo blizina na Plaosnik.JPG|thumb|200px|left|Свастика како дел од мозаиците во близина на црквата Св. Климент и Пантелејмон на Плаошник, Охрид.]]
'''Кукест крст''' ([[германски јазик|германски]]: ''Hakenkreuz'') или '''свастика''' ([[санскрит]]: ''स्वास्तिक'') — [[крст]] со еднакви страни со прекршени краци под [[прав агол]] и свртен надесно ({{уникод|}}) или налево ({{уникод|}}). Изразот потекнува од [[санскрит]]скиот збор „свасти“, што значи добробит. [[Тајландски поздрав|Тајландскиот поздрав]] со споени дланки (како при молитва) има исти корени и исто значење.
 
Свастиката е ширококористен симбол во [[Дармиски религии|дармиските религии]] ([[хиндуизам]], [[будизам]] и [[џаинизам]]). Хиндуистите често ја украсуваат свастиката со по една точка во секој квадрант. Во [[Индија]] е премногу чест и вообичаен симбол, така што е дел од неколку [[деванагари]] азбуки. Исто така е дел и од современиот [[Уникод]]. Често се наоѓа во верски текстови, покани за свадби, украси итн. Се користи за обележување религиозни знамиња во џаинизмот и будистички храмови во [[Азија]].
 
Иако и во Европа овој симбол може да се најде на голем број обjекти и споменици, неговото користење во Западниот свет се избегнува поради поврзаноста на овој симбол со [[Нацистичка Германија]].
 
{{никулец}}
 
[[Категорија:Крстови]]