Разлика помеѓу преработките на „Марио Ланца“

Додадени 92 бајти ,  пред 6 години
с
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 27 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q299331 (translate me))
с
{{Infobox person
| name = Марио Ланца
| image = Mario Lanza Pinkerton.jpg
| caption = Ланца во „Љубимецот на Њу Орлеанс“ (1950)
| caption =
| birth_name = Алфред Арнолд Кокоца
| birth_date = {{birth date|1921|1|31|df=y}}
}}
 
'''Марио Ланца''' ([[италијански јазик|италијански]]: ''Mario Lanza''),; ([[31 јануари]] [[1921]] – [[7 октомври]] [[1959]]) бил [[САД|американски]] [[тенор]] и [[холивуд]]ска [[филм]]ска ѕвезда, мошне успешен во доцните [[1940-ти]] и [[1950-тите]] години. Некои сметаат дека неговиот глас му парира на оној на [[Енрико Карузо]], кого Ланца го одиграл во филмот „[[Големиот Карузо]]“ (1951). Ланца можел да пее секаков вид на музика. Додека неговиот високоемотивен не бил добредојден кај сите критичари, Ланца уживал неизмерна популарност и неговите снимки и денес високо се вреднуваат.
 
== Оперска кариера ==