Разлика помеѓу преработките на „Дендрологија“

Одземени 106 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 31 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q192658 (translate me))
с
'''Дендрологија''', од [[старогрчки јазик|старогрчки]]: ''δένδρον'' - „дрво“ и ''λόγος'' „наука“, е '''наука на дрвата''', или поопшто изучувањето на [[дрвестодрвенесто растение|дрвестидрвенести растенија]]. Овие можат да бидат [[дрво (растение)|дрва]], [[грмушка|грмушки]] и [[лијани]].
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Дендрологија''', од [[старогрчки јазик|старогрчки]]: ''δένδρον'' - „дрво“ и ''λόγος'' „наука“, е '''наука на дрвата''', или поопшто изучувањето на [[дрвесто растение|дрвести растенија]]. Овие можат да бидат [[дрво (растение)|дрва]], [[грмушка|грмушки]] и [[лијани]].
 
Не постои рескаостра граница помеѓу [[растителна таксономија]] и денодрологијата. Меѓутоа дрвеститедрвенестите растенија не само што припаѓаат на многу различни [[Фамилија (биологија)|фамилии]], туку и овие фамилии може да се сочинети од дрвестидрвенести и недрвестинедрвенести членови. Во некои фамилии има само малку дрвестидрвенести видови. Ова во огромна мера ја ограничува корисноста на строго дендролошкиот приод. Дендрологијата повеќе се фокусира на стопански корисни дрвестидрвенести растенија, нивното распознавање и нивните [[хортикултура|хортикултурни]] и [[силвикултура|силвикултурни]] својства.
 
== Познати дендролози ==
* [[Мајк Бејли]], [[Краличин Универзитет во Белфаст]]
* [[Мајкл Дир]]
* [[Алан Мичел]]
* [[Мациеј Гиертич]]
 
== Поврзано ==
== Видете исто така ==
* [[Дендрохронологија]]
* [[Арборикултура]]