Разлика помеѓу преработките на „Јаника Балаж“

Одземени 3 бајти ,  пред 6 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
[[Податотека:Janika balaz.jpg|мини|десно|исправено|Споменикот на Јаника Балаж во [[Нови Сад]]]]
'''Јаника Балаж''' ({{lang-hu|Janika Balázs}}); [[23 декември]] [[1925]] во [[Лукино Село]] кај [[Зрењанин]] – [[12 ноември]] [[1988]] во {{починал во|Нови Сад|}}) — прочуен [[тамбура]]ш од [[Војводина]], [[Србија]].
 
== Живот ==
Јаника зел учество и во неколку [[документарен филм|документарци]] и играни [[филм]]ови. Нему му се посветени песните „[[Осам тамбураша|Осам тамбураша с Петроварадина]]“ и „Примаши“. Во текот на кариерата работел со видни музичари како [[Звонко Богдан]] и [[Јулија Бисак]].
 
По неговата смрт, градот Нови Сад му подигнал споменик на плоштадот спроти Петроварадинската тврдина преку [[Дунав]]. Творец на статуата е вајарот Ласло СилаѓиСилаѓ.
 
== Поврзано ==