Разлика помеѓу преработките на „Монблан“

Додадени 267 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 82 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q583 (translate me))
с
:''За други значења видете: [[Монблан (појаснување)|Мон Блан (појаснување)]].''
 
 
[[Податотека:MontBlancPlane.JPG|thumb|250px|Поглед од јужната страна на Мон Блан во ноември, од патнички авион на релација Париз-Торино, со глечерите Бруљар (лево) и Френеј (десно).]]
 
'''Монблан''' ({{lang-fr|Mont Blanc}} = Бела Планина, {{lang-it|Monte Bianco}} = Бела„Бела ПланинаПланина“) е [[планина]] во [[Алпи]]те со највисок врв во Западна Европа од 4.808м.
 
Планината се протега помеѓу регионите на долината Аоста во [[Италија]] и Високи Савои во [[Франција]]. Врвот Монблан се наоѓа на границата помеѓу двете земји, иако и едната и другата сакаат да го цртаат на картите како свој. Последен договор за границата е оној помеѓу Франција и Кралството Сардинија кајшто границата е определена на највисоката точка на Монблан<ref name="commons_border_img">[[:Image:1823_Mont_Blanc_1.jpg]]</ref>.
 
Врвот Монблан први го освоиле Жак Балма и Мишел Габриел Пакар на 8 август 1786.
 
== Поврзано ==
* [[Монблан (тунел)]]
 
== Наводи ==
{{Седум врвови}}
 
{{географија-никулец}}
{{Никулец од областа на географијата}}
 
{{Link FA|it}}
 
[[Категорија:Планини во Франција]]
[[Категорија:Планини во Италија]]
[[Категорија:Планини на Алпите]]
[[Категорија:Планини во Европа]]
[[Категорија:Седум врвови]]
[[Категорија:Горна Савоја]]
[[Категорија:Аостинска Долина]]