Разлика помеѓу преработките на „Административна поделба на Индонезија“

с
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 14 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q1434505 (translate me))
с
{{Политика на Индонезија}}
{{Politics of Indonesia}}
 
[[индонезија|Република Индонезија]] е поделена на '''[[покраини на Индонезија|покраини]]''' (''provinsi''). Покраините се сочинети од '''[[намесништва на Индонезија|намесништва]]''' (''Kabupatenkabupaten'') и '''[[Градови во Индонезија|градови]]''' (''kota''). Покраините, намесништвата и градовите имаат свои локални управи и собраниски тела.
 
 
 
== Намесништва ==
{{главна статија|Намесништва на Индонезија}}
 
== Градови ==
{{главна статија|Градови во Индонезија}}
 
== Подреони ==
{{главна статија|Подреони на Индонезија}}
'''Подреоните''' (''kecamatan'') се единици на намесништвата (''kabupaten'') или градовите (''kota''). Подреоните се поделени на административни села (kelurahan).