Разлика помеѓу преработките на „Албанска мафија“

с
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 10 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q1538436 (translate me))
с
Албанците се фокусираниво богатите централни и северни области, како Ломбардија, Пиемонт и Тоскана. Заедно со косовската мафија и кинеската Триадс, сите тие работат под контрола на италијанската мафија. Еден од најдобрите обвинители на Италија, Каталдо Мота, кој ги идентификува најопасните албански мафијаши, вели дека тие се закана за западното општество.
" Патот за оружје и луѓе, што значи илегалните имигранти наменети за Европа, се во рацете на албанците. "
"Албанската мафија се чини дека има воспоставено добри работни односи со италијанската мафија ". [ 13 ] " На 27 јули 1999 полицијата во Драч ( Албанија ), со помош на италијанската полиција уапси еден од кумовите на " Sacra Corona Unita ", италијански мафијаш во Пула. Ова албанска врска се чини дека потврди дека Sacra Corona Unita " официјално " го прифати албанскиот организиран криминал како " партнер " во ПуљаАпулија / Италија и делегиаа неколку криминални активности ". [ 13 ] Така, во многу области на Италија, на пазарот за канабис, проституција и шверц се работи главно со Албанци. Врска до Калабриската мафија е" Ндрангета ", постојат во Северна Италија. Неколку клучни фигури на албанската мафија се чини дека живеат често во калабриските градови во Перуџа, Африко, Плати и Бовалино ( Италија ), места на Ндрангета. Јужните албански групи, исто така имаат добри односи со Коза Ностра Сицилија [ 13 ]
 
"Албанските криминалци беа специјални уште од самиот почеток ", вели Франческа MarcelliМарчели, инспектор на италијанската влада а организираниот криминал. " Кога почнаа да се појавуваат овде во 1993 година, тие беа многу различни од другите имигранти. Тие имаат силни мотиви и се многу насилни.
 
===Велика Британија===