Разлика помеѓу преработките на „Џонатан Зебина“

с
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 23 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q312127 (translate me))
с
| position = [[Одбрана (фудбал)|десен бек]]
| years1 = 1996–1998 | caps1 = 102 | goals1 = 3 | clubs1 = [[ФК Кан|Кан]]
| years2 = 1998-2000 | caps2 = 139 | goals2 = 12 | clubs2 = [[КаљариФК Калјари Калчо|КаљариКалјари]]
| years3 = 2000–2004 | caps3 = 67 | goals3 = 5 | clubs3 = [[ФК Рома|Рома]]
| years4 = 2004-2010 | caps4 = 168 | goals4 = 14 | clubs4 = [[ФК Јувентус|Јувентус]]
== Клубска кариера ==
=== Почетокот во Кан ===
Зебина ја започнал својата кариера во екипата на [[ФК Кан|Кан]] во [[Лига 1 (Франција)|првата лига на Франција]] во 1996. Тој го направил своето професионално деби за клубот против [[ФК Мец|Мец]] во домашен натпревар што завршил 0-0. Во сезоната 1997-98 Кан испаднал во втората лига и Зебина во летото го напуштил клубот и потпишал за [[Италија|италијанскиот]] [[Серија А| калчолигаш]] [[КаљариФК Калјари Калчо|КаљариКалјари]].
 
=== КаљариКалјари ===
Иако многу млад тој добил шанса во првиот тим на КаљариКалјари поради повреди на неколку фудбалери од одбраната. Тој се утврдил себе си во првиот тим многу брзо и се стекнал со репутација на еден од најперспективните десни бекови во [[Европа]].
 
=== Рома ===
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Зебина}}
[[Категорија:Фудбалери во Серија А]]
[[Категорија:Фудбалери на КаљариКалјари Калчо]]
[[Категорија:Фудбалери на ФК Рома]]
[[Категорија:Фудбалери на ФК Јувентус]]