Разлика помеѓу преработките на „Јужна Австралија“

с
нема опис на уредувањето
с
с
[[Податотека:South Australia locator-MJC.png|мини|Положба на ЈужнА Австралија]]
 
'''Јужна Австралија''' ({{lang-en|South Australia}}) е една од шесте [[сојузни држави на Австралија]]. Се граничи со [[Викторија (Австралија)|Викторија]] и [[Нов Јужен Велс]] на исток, [[Квинсленд]] на североисток, [[Северна Територија|Северната Територија]] на север, [[Западна Австралија]] на запад и [[Јужниот Океан]] на југ. Главен град е [[Аделаида]].
 
{{Австралија}}