Разлика помеѓу преработките на „Јужна Австралија“

с
нема опис на уредувањето
с (додадена Категорија:Јужна Австралија со помош на HotCat)
с
{{Без извори|датум=октомври 2009}}
[[File:Coat of arms of South Australia.gif|right|150px]]
[[File:Flag of South Australia.svg|right|200px]]
[[Податотека:South Australia locator-MJC.png|мини|Положба на ЈужнА Австралија]]
 
'''Јужна Австралија''' е една од шесте [[сојузни држави на [[Австралија]]. Се граничи со [[Викторија (Австралија)|Викторија]] и [[Нов Јужен Велс]] на исток, [[Квинсленд]] на североисток, [[Северна Територија|Северната Територија]] на север, [[Западна Австралија]] на запад и [[Јужниот Океан]] на југ. Главен град е [[АделејдАделаида]].
 
{{Австралија}}