Разлика помеѓу преработките на „Историја на Унгарија“

нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 38 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q199960 (translate me))
Ознака: Мобилно уредување
Во периодот од 971 - 997 година владеел Геза, кој одлучил да се приклучи кон христијанска Европа и Унгарија да ја направи по моделот на европските држави. Негов наследник бил Вајк. Вајк, всушност е паганското име за идниот крал [[Иштван I]], кој бил голем везир на Унгарците (997-1000) и првиот [[крал на Унгарија]] (1000-1038). Тој успеал да ја зацврсти унгарската контрола во [[Панонска низина|Панонската низина]], го вовел [[христијанство]]то како примарна религија во земјата, а често се споменува дека тој е создавачот на [[Кралство Унгарија|кралството Унгарија]]. Тој бил [[канонизација|канонизиран]], заедно со неговиот син [[Свети Емерик|Емерик]] и [[Свети Герард|Герард Сагредо]] на 20 август 1083, со што станал еден од најпопуларните светци во Унгарија.
Според унгарската традиција, папата [[Папа Силвестер II|Силвестер II]] со согласност на царорцарот на Светото римско царство [[Отон III]] испратил величествена круна накитена со злато, намената за Стефан, со апостолски крст и писмо со благослов, со кое официјално бил признат како христијански крал на Унгарија. Подоцна, оваа традиција била интерпретирана како папско признавање на независноста на Унгарија од [[Свето римско царство|Светото римско царство]]. Точниот датум на неговото крунисување е различно претставена, некаде [[Божиќ]] во [[1000]], а некаде [[1 јануари]] [[1001]].
 
Стефан I е тесно поврзан со [[Света круна на Унгарија|Светата круна]], наречена и [[Доктрина на светата круна]], што создава единствена традиција на [[Кралство Унгарија|кралството Унгарија]]. Според Хартвишката легенда, за време на неговата коронација, Стефан се посветил на крунатасо света невиност, со тоа запечатувајќи го договорот меѓу Бог и круната (оттаму потекнува изразот „света круна“). Овој договор, исто така претставува основа за [[Доктрина на светата круна|Доктрината на светата круна]] и основа за [[апостол]]ското [[кралство Унгарија]]. Денешната круна, која денес опстијува, најверојатно никогаш не била носена од кралот, бидејќи истата потекнува од [[12 век]], иако нејзиното потклопотекло е спорно.
 
По смртта на Иштван, неговиот внук [[Петар Орсеоло]] и брат според правото [[Самуел Аба]] според правото се бореле за кралската круна. Поминале 9 години, откако неговиот братучед [[Андраш I]] бил крунисан за крал на Унгарија во 1047, возобновувајќи ја династијата на Арпадовците. Според унгарската историографија, Петар и Самуел се членови на династијата [[династија Арпадовци|Арпадовци]] и двајцата се сметаат за кралеви од оваа династија.
 
Кратко по смртта на Иштван, се вели дека на неговиот гроб се појавиле лековити чуда. Иштван бил [[канонизација|канонизиран]] од страна на папата [[папа Григур VII|Григур VII]] како Свети Стефан од Унгарија во 1083, заедно со неговиот син [[Свети Емерик|Емерик]] и архиепископот [[Свети Герард|Герард]]. Со ова, Иштван станал првиот крал-исповедник кој сѕаналстанал светец.
 
== Среден век ==